17-11-2022 19:55

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Κ18 Αγόρια: Ο Πανερυθραϊκός στο +6 στον ‘Α όμιλο, παραμένει πρώτος ο Παναθηναϊκός στον Β΄όμιλο

Δεν υπήρξαν μεγάλες εκπλήξεις και ανατροπές στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αγοριών Κ18 της ΕΣΠΑΑΑ με Πανερυθραίκό και Παναθηναϊκό να διατηρούνται στην κορυφή των δύο ομίλων.

Ο Πανερυθραϊκός πέρασε με επιτυχία από την έδρα του ουραγού Κολλεγίου Αθηνών. Η ομάδα της Ερυθραίας είχε την ανωτερότητα και την κυριαρχία στο παιχνίδι και με 3-0 πήρε την έκτη νίκη σε έξι παιχνίδια παραμένοντας στην κορυφή και έχοντας διαφορά ασφαλείας από τη Σχολή Μωραΐτη που είχε ρεπό.

Νίκη τριάδας για την ΟΠΕ Χαλκίδας κόντρα στο Φοίβο Μελισσίων. Οι νεαροί παίκτες της Χαλκίδας έχτισαν σημαντική διαφορά και στα τρία σετ και αυτό ήταν κάτι που αξιοποίησαν φτάνοντας στο νικηφόρο 0-3 και μαζί στους 8 βαθμούς.

Έναν βαθμό πίσω συνεχίζει να είναι η Κηφισιά αφού επικράτησε την Αθηνάς Μαγκουφάνας με 0-3. οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν την έναρξη του αγώνα αλλά η Κηφισιά ήταν πιο προσεκτική στις λεπτομέρειες των δύο πρώτων σετ, πήρε προβάδισμα και ολοκλήρωσε τη θετική της παρουσία κατακτώντας και το τρίτο σετ.Νίκη και σε αυτή την αγωνιστική για τον Παναθηναϊκό που συνεχίζει να προηγείται στον Β όμιλο.

Η Παλλήνη δυσκόλεψε τον Παναθηναϊκό κατά βάση στο τρίτο σετ αλλά κάποια εύκολα λάθη έκαναν τη ζωή πιο εύκολη για τους φιλοξενούμενους που με 3-0 έκαναν το έξι στα έξι.Τρίποντο για την ΑΕΚ στην έδρα της Αγίας Παρασκευής με το νικηφόρο 0-3.

Το πρώτο σετ έμοιαζε με μονόλογο και κρίθηκε με 6-25. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στη συνέχεια αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να στερήσουν από την ΑΕΚ κάποια σετ ή κάποιο βαθμό σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε στα τρία σετ.Με νίκη συνέχισαν οι Νέοι Βύρωνος που επικράτησαν του Μαρκόπουλου.

Το 3-0 ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα για τους Νέους Βύρωνος που παρέμειναν κοντά στις πρώτες θέσεις και ταυτόχρονα είδαν τη διαφορά από την τέταρτη θέση να μεγαλώνει.Με 3-0 ο ΑΣ Παπάγου ξεπέρασε το εμπόδιο του ΕΑΟ Σπάτων και έδειξε ξανά θετική εικόνα. Με αποτελεσματικότητα στην επίθεση και ηρεμία στις δύσκολες στιγμές πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο που κρατάει τις ελπίδες ζωντανές για κάτι καλό στην πορεία.